Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

EMAS w ministerstwie

Ministerstwo Środowiska, jako urząd administracji rządowej, współuczestnicząc w tworzeniu polityki państwa mającej na celu troskę o środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie, zgodnie z koncepcją zrównoważonego i trwałego rozwoju, stanęło przed wyzwaniem modernizacji systemu zarządzania tak, aby bazując na pętli ciągłego doskonalenia: planuj-wykonaj-sprawdź-popraw (ang. plan-do-check-act - PDCA), umożliwiał on praktyczną jej implementację. Metodyka PDCA umożliwia rozszerzenie funkcjonującego systemu zarządzania o inne elementy, zapewniając spójne podejście systemowe.

Kierownictwo Ministerstwa Środowiska, wzorując się na rozwiązaniach zastosowanych w służbach Komisji Europejskiej oraz Parlamencie Europejskim i wielu państwach członkowskich, podjęło w lutym 2009 r. decyzję o wdrożeniu w Ministerstwie Środowiska wspólnotowego systemu ekozarządzania i audytu EMAS. W kwietniu 2009 r. został przeprowadzony wstępny przegląd środowiskowy, stanowiący podstawę do dalszych działań w zakresie budowy systemu zarządzania środowiskowego.

W odpowiedzi na zaproszenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w październiku 2009 r. Ministerstwo Środowiska złożyło wniosek o sfinansowanie usprawnienia polegającego na kompleksowej usłudze doradczej w zakresie wsparcia we wdrożeniu systemu zarządzania środowiskowego wraz z przygotowaniem do rejestracji w systemie ekozarządzania i audytu EMAS, w ramach projektu systemowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pn. „Modernizacja systemów zarządzania i podnoszenie kompetencji kadr poprzez realizację wdrożeń usprawniających ukierunkowanych na poprawę procesów zarządzania w administracji rządowej”. Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Ważne dokumenty

Polityka środowiskowa (plik .pdf, rozmiar: 598,8 kB)

Deklaracja środowiskowa (plik .pdf, rozmiar: 4,97 MB)

Cele związane z aspektami środowiskowymi (plik .pdf, rozmiar: 592 kB)

Aspekty środowiskowe bezpośrednie i pośrednie (plik .pdf, rozmiar: 376 kB)

Kontakt

Pełnomocnik ds. zarządzania środowiskowego w MŚ

dr inż. Agnieszka Tomaszewska
Radca Ministra
Kierująca Zespołem
Departament Ochrony Powietrza i Klimatu
Ministerstwo Środowiska
tel. (22) 36 92 498
fax (22) 36 92 327
e-mail: agnieszka.tomaszewska@mos.gov.pl


 Zastępca Pełnomocnika ds. zarządzania środowiskowego w Ministerstwie Środowiska

Mirosława Wieczorek
Naczelnik Wydziału
Biuro Dyrektora Generalnego
Ministerstwo Środowiska
tel. (22) 36 92 765
fax (22) 36 92 524
e-mail: miroslawa.wieczorek@mos.gov.pl

 

Powrót do góry