Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Adaptacja miast

Wrażliwość miast na zmiany klimatu

"Strategiczny Plan Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030” (w 4. celu szczegółowym "Zapewnienie zrównoważonego rozwoju regionalnego i lokalnego z uwzględnieniem zmian klimatu") podkreśla wrażliwość miast na zmiany klimatu i ich znaczenie w procesie adaptacji.

W Polsce ponad 60% ludności żyje w miastach, które są głównymi ośrodkami działalności gospodarczej i kulturalnej, centrami innowacji oraz miejscem zatrudnienia. Z tego względu konieczność przygotowania tych obszarów do możliwych zmian i zagrożeń stanowi kluczowe wyzwanie zarówno dla samorządów lokalnych, jak i dla ich mieszkańców.

Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców oraz samorządów lokalnych, Ministerstwo Środowiska przygotowało „Podręcznik adaptacji dla miast” - do pobrania obok. Dokument ten zawiera wytyczne do przygotowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu dostosowanych do lokalnych uwarunkowań i potrzeb. 

Bardzo znaczącym krokiem w kierunku adaptacji miast jest projekt koordynowany w Ministerstwie Środowiska i skierowany do miast posiadających więcej niż 100 tys. mieszkańców, który będzie realizowany w latach 2015-2018. W wyniku projektu we współpracy z miastami powstaną miejskie plany adaptacji do zmian klimatu, które będą uwzględniały specyficzne lokalne uwarunkowania geograficzne, społeczne i gospodarcze każdego z miast i będą zawierały propozycje konkretnych działań chroniących przed skutkami zmian klimatu. Jak dotąd chęć udziału w projekcie zadeklarowało 44 miast.

Realizacja tego zadania ma pomóc uodpornić miasta i przystosować je do zmieniających się warunków. Ze względu na swoją skalę jest to nowatorskie i niespotykane jeszcze w Europie przedsięwzięcie. W miastach objętych projektem żyje ponad 30% mieszkańców Polski. Efektem projektu będzie zwiększenie odporności miast, a w konsekwencji również całego kraju, na skutki zmian klimatu.

Powrót do góry