Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Adaptacja do zmian klimatu

Skutki zmieniającego się klimatu, zwłaszcza wzrost temperatury, częstotliwości i nasilenia zjawisk ekstremalnych, występujące w ostatnich kilku dekadach, pogłębiają się. Stanowią tym samym zagrożenie dla społecznego i gospodarczego rozwoju wielu krajów na świecie, w tym także dla Polski. Konieczne jest zatem podjęcie działań na rzecz dostosowania się (adaptacji) do prognozowanych skutków zmian klimatu, które powinny być realizowane jednocześnie z działaniami ograniczającymi emisję gazów cieplarnianych (mitygacja). W odpowiedzi na tę potrzebę w 2013 r. w Ministerstwie Środowiska powstał dokument pn. „Strategiczny Plan Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030” (SPA2020) - do pobrania obok.

Głównym celem SPA2020 jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa w warunkach zmieniającego się klimatu. Dokument stanowi bazę dla działań podejmowanych w Polsce w celu zmniejszania podatności gospodarki i zidentyfikowanych obszarów na skutki zmian klimatu. Jego wdrażanie stało się inspiracją dla projektu zleconego przez Ministerstwo Środowiska, dotyczącego opracowania miejskich panów adaptacji do zmian klimatu (MPA), o czym szerzej w dziale Adaptacja miast.

Wraz z przyjętym przez Radę Ministrów dokumentem uruchomiona została strona internetowa klimada.mos.gov.pl, na której znajdują się informacje dotyczące zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Portal jest stale aktualizowany, tak aby zapewnić użytkownikom dostęp do aktualnych informacji związanych z tematyką adaptacji do zmian klimatu.

Zachęcamy samorządy do współpracy w tworzeniu strony klimada.mos.gov.pl – szczególnie w zakresie inicjatyw lokalnych. Chcielibyśmy zgromadzić w tym miejscu bazę dobrych praktyk oraz przykładów działań adaptacyjnych podejmowanych na szczeblu lokalnym lub regionalnym. Zachęcamy do kontaktu poprzez stronę klimada.mos.gov.pl/kontakt.

Więcej informacji na temat zmian klimatu i adaptacji - na stronie klimada.mos.gov.pl.

Powrót do góry