Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Światowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (World Ozone Day) – 16 września 2018

W 31. rocznicę powstania Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), tj. 16 września 2018 r., będzie obchodzony Światowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej.

Dzięki realizacji postanowień Protokołu montrealskiego przez wszystkie kraje świata produkcja i zużycie SZWO w krajach rozwiniętych zostało już praktycznie całkowicie wyeliminowane i wkrótce zostanie wyeliminowane również w krajach rozwijających się. Dlatego też produkuje i stosuje się nadal te substancje tylko do celów wyjątkowych:

  • substancje CFC, HCFC, bromek metylu i i tetrachlorek węgla - jako surowce i substancje pomocnicze w procesach chemicznych,
  • halony w zastosowaniach krytycznych,
  • bromek metylu w zastosowaniach krytycznych oraz kwarantannowych i przedwysyłkowych,
  • substancje CFC i tetrachlorek węgla w zastosowaniach laboratoryjnych i analitycznych.

Z tego powodu eliminowanie ich stosowania tam, gdzie są dostępne zamienniki, jest nadal realizowane.

W sektorze chłodnictwa i klimatyzacji, gdzie zużycie SZWO było i jest obecnie największe, wprowadzane są coraz powszechniej jako zamienniki tj. naturalne czynniki chłodnicze (węglowodory, CO2, amoniak) lub czynniki chłodnicze o niskich wartościach współczynnika ocieplenia globalnego (GWP), takie jak substancje HFO, dzięki czemu unika się stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych posiadających bardzo wysokie GWP (np. R-404A czy R-507A).

Sekretariat Ozonowy zaproponował na rok 2018 motto „Keep Cool and Carry On” nawiązujące do tego, że działania społeczności międzynarodowej na rzecz ochrony warstwy ozonowej Ziemi w znacznym stopniu przyczyniły się także do ochrony klimatu.

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej Sekretariat Ozonowy przygotował plakaty, które dostępne są w różnych wersjach językowych.

Kliknij, aby przejść na stronę Sekretariatu Ozonowego.

Powrót do góry