Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Przydział uprawnień do emisji

Sektory narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji

Sektory narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji wymienione są w decyzji Komisji z dnia 24 grudnia 2009 r. ustalającej, zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wykaz sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji (z późniejszymi zmianami). Znalezienie się na liście umożliwia instalacjom należącym do sektora otrzymanie do 100% bezpłatnych uprawnień do emisji (w oparciu o benchmark) w III okresie rozliczeniowym systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Dyrektywa 2003/87/WE precyzyjnie określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dany sektor mógł zostać uznany za narażony na znaczące ryzyko ucieczki emisji. Ponadto, dyrektywa wskazuje, że lista sektorów może być rozszerzona po ocenie raportów analitycznych przygotowanych przez dany sektor w oparciu o kryteria ilościowe i jakościowe, na podstawie danych ze wszystkich instalacji w UE (bez podziału na poszczególne państwa członkowskie).

Dodatkowo informujemy, że w ramach komitologii trwają obecnie prace nad listą sektorów narażonych na znaczące ryzyko ucieczki emisji na lata 2015-2019.

Komisja Europejska uruchomiła ostatnio proces konsultacji związany z utworzeniem nowej listy sektorów na lata 2020-2024. Informacje w tym zakresie dostępne są tu.

Więcej informacji nt. ucieczki emisji można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Powrót do góry