Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Krajowe akty prawne

Ustawy

Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych

Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji

Rozporządzenia

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2014 r. w sprawie wykazu instalacji wytwarzających energię elektryczną, objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od dnia 1 stycznia 2013 r., wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji.

Rozporządzenie określa wykaz instalacji wytwarzających energię elektryczną, objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU-ETS) w okresie rozliczeniowym 2013-2020 oraz przyznaje każdej z instalacji uprawnienia do emisji na każdy rok okresu rozliczeniowego. Jest wykonaniem decyzji Komisji z dnia 13 lipca 2012 r. C(2012) 4609 dotyczącej wniosku zgłoszonego przez Polskę na podstawie art.10c ust. 5 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w celu przejściowego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji na modernizację wytwarzania energii elektrycznej oraz decyzji Komisji z dnia 22 stycznia 2014 r.C(2013) 6648 final - Odstępstwo na podstawie art. 10c dyrektywy 2003/87/WE w sprawie handlu emisjami - bezpłatne uprawnienia dla wytwórców energii elektrycznej.

Liczba uprawnień do emisji przydzielonych w niniejszym rozporządzeniu instalacjom wytwarzającym energię elektryczną będzie co roku podlegała weryfikacji w trybie zmiany tego rozporządzenia.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2014 r. w sprawie wykazu instalacji innych niż wytwarzające energię elektryczną, objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od 1 stycznia 2013 r., wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w przepisie art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. Nr 122, poz. 695 oraz z 2013r. poz. 1238). Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów KOBiZE przekazuje uprawnienia do emisji dla przemysłu i na produkcję ciepła na poszczególne lata okresu rozliczeniowego.

Wykaz instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji w okresie rozliczeniowym 2013-2020 wraz z przydziałem uprawnień do emisji na poszczególne lata okresu rozliczeniowego określono w tabeli nr 1 załącznika do rozporządzenia. Liczba uprawnień do emisji będzie corocznie podlegać korekcie, w związku w ewentualnymi zmianami zdolności produkcyjnych w poszczególnych instalacjach bądź zaprzestaniem działalności.

Powrót do góry