Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Emisje z sektorów objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)

EU ETS (The European Union Emission Trading System) to największy międzynarodowy system handlu uprawnieniami do emisji CO2 pozwalający podmiotom na rozliczenie emisji GHG przy pomocy uprawnień do emisji. W trzecim okresie rozliczeniowym, który rozpoczął się w 2013 roku, część uprawnień do emisji podmioty otrzymują bezpłatnie, a ewentualną brakującą pulę do pokrycia swoich emisji muszą zakupić na rynku. System obejmuje: rafinerie ropy, huty żelaza i stali, aluminium i metali, zakłady produkcji cementu, wapna, szkła, ceramiki, masy celulozowej, papieru i kartonu, kwasów i chemikaliów organicznych oraz lotnictwo cywilne.

Zgodnie z przyjętym pakietem energetyczno-klimatycznym, Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorach objętych systemem EU ETS w 2020 roku o 21% w stosunku do poziomu emisji z 2005 roku.

Zasady funkcjonowania EU ETS w UE określa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/29/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE w celu usprawnienia i rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.Urz. UE L 140 z 5.6.2009, str. 63.)

W Polsce przepisy dotyczące EU ETS zawarte są w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1223).

Powrót do góry