Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Programy ochrony powietrza

W strefach, gdzie stwierdzone zostało przekroczenie choćby jednego poziomu dopuszczalnego lub docelowego w odniesieniu do substancji podlegających ocenie jakości powietrza, zarząd województwa, w terminie 15 miesięcy od dnia otrzymania wyników oceny poziomu substancji w powietrzu i klasyfikacji stref, przedstawia do zaopiniowania właściwym wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast i starostom projekt uchwały w sprawie programu ochrony powietrza (POP), mającego na celu osiągnięcie dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji.

Programy ochrony powietrza powinny spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie programów ochrony powietrza oraz planów działań krótkoterminowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1028).

 

Wskazówki dla wojewódzkich inwentaryzacji emisji na potrzeby ocen bieżących i programów ochrony powietrza

Aktualizacja zasad sporządzania naprawczych programów ochrony powietrza w strefach (plik .pdf, rozmiar: 549 KB)

Ankiety i tablice zbiorcze (plik .doc, rozmiar: 395 KB)

Program SONOX-POP

Program SONOX-POP dokonuje ilościowej identyfikacji bieżących i prognozowanych wielkości napływu SO2, NOx i NH3 z zagranicy oraz zasięgu ich rozprzestrzeniania na obszar Polski w odniesieniu do jednostek administracyjnych kraju. Program oferuje numeryczne i graficzne bilanse stężeń i depozycji ww. zanieczyszczeń, do wykorzystania w konstruowaniu naprawczych programów ochrony powietrza w jednostkach administracyjnych pozostających w zasięgu tego rodzaju napływu.

Program SONOX-POP v. 3.1 (plik .exe, rozmiar: 35,6 MB)

 

 

Powrót do góry