Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Współpraca na poziomie unijnym

Współpraca międzynarodowa w leśnictwie w ramach Unii Europejskiej obejmuje działania prowadzone w ramach Stałego Komitetu ds. Leśnictwa oraz udział w pracach Grupy Roboczej ds. Leśnictwa.

Stały Komitet ds. Leśnictwa (SFC – Standing Forestry Committee)

Stały Komitet ds. Leśnictwa zrzesza przedstawicieli administracji leśnej w 28 krajach EU.

Stały Komitet Leśny doradza Komisji Europejskiej we wszystkich inicjatywach związanych z leśnictwem, stanowi forum konsultacyjne, a także ma za zadanie ułatwiać przepływ informacji pomiędzy Krajami Członkowskimi, a także pomiędzy Komisją Europejską i Krajami Członkowskimi.

Posiedzenia SFC mają charakter informacyjny. Komisja prezentuje aktualne zagadnienia z zakresu leśnictwa. Kraje Członkowskie mogą także wnosić do agendy propozycje tematów do omówienia podczas posiedzeń Stałego Komitetu ds. Leśnictwa.

Nowa strategia leśna

W ramach prac Stałego Komitetu ds. Leśnictwa prowadzone są działania związane z implementacją nowej strategii leśnej Unii Europejskiej na rzecz lasów i sektora leśno-drzewnego. Wobec braku wspólnej polityki leśnej UE nowa strategia stanowi najważniejszy odnośnik dla polityk sektorowych i międzysektorowych, nie jest jednak dokumentem prawnie wiążącym. Uwzględnia zmiany, jakie zaszły w gospodarce leśnej w ciągu ostatnich 15 lat i prezentuje najnowsze trendy i kierunki rozwoju dla współczesnego leśnictwa.

Nowa strategia w sposób spójny i wyważony promuje rolę zrównoważonej gospodarki leśnej oraz holistyczne podejście do lasów i sektora drzewnego.

Strategia wskazuje osiem obszarów priorytetowych, opartych na trzech filarach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej:

I FILAR – osiągnięcie głównych celów społecznych

  1. Wsparcie społeczności wiejskich i miejskich
  2. Wspieranie konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju przemysłu związanego z leśnictwem w UE, bioenergii oraz zielonej gospodarki w szerszym zakresie
  3. Lasy i zmiany klimatu
  4. Ochrona lasów i wzmacnianie usług ekosystemowych

II FILAR – poprawa bazy wiedzy

  1. Informacje o lasach i monitoring
  2. Badania i innowacje 

III Koordynacja i komunikacja

  1. Współpraca
  2. Lasy z perspektywy globalnej 

Prace Grupy Roboczej ds. Leśnictwa

Polska uczestniczy w pracach Grupy Roboczej ds. Leśnictwa, która jest organem przygotowawczym Rady Unii Europejskiej i funkcjonuje w ramach Rady Rolnictwa i Rybołówstwa. Grupa Robocza ds. Leśnictwa zajmuje się sprawami związanymi z leśnictwem w ramach międzynarodowych procesów oraz wewnętrznych debat Unii Europejskiej.  Dyskusje na temat międzynarodowych procesów dotyczą m.in. Forum Leśnego ONZ, procesu politycznego Forest Europe, COFO. Dodatkowo poruszany jest temat Rozporządzenia w sprawie drewna (EUTR), systemu zezwoleń FLEGT oraz zawierania Dobrowolnych Porozumień Partnerskich (VPA) z państwami poza UE, aby zwalczyć handel nielegalnie pozyskanym drewnem.

Powrót do góry