Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Współpraca dwustronna w leśnictwie

Współpraca dwustronna w leśnictwie prowadzona jest w oparciu o umowy o współpracy bilateralnej.

Współpraca z Chinami

Współpraca polsko-chińska prowadzona jest na podstawie Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Urzędem Państwowej Administracji Leśnej Chińskiej Republiki Ludowej oraz Ministerstwem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące współpracy w zakresie leśnictwa, podpisanego w dniu 10 kwietnia 2014 roku.

W Memorandum strony dobrowolnie zobowiązały się dołożyć wszelkich starań, aby pogłębiać współpracę w obszarach związanymi m.in. z: polityką i legislacją leśną, zrównoważoną gospodarką leśną i użytkowaniem lasów, ochroną lasów, kontrolą i metodami zwalczania gatunków inwazyjnych oraz szkodników leśnych, ochroną przeciwpożarową lasów, a także rolą lasów i leśnictwa w rozwoju obszarów wiejskich, marketingiem i handlem drewnem oraz produktami drzewnymi oraz badaniami naukowymi i edukacją leśną. Memorandum zakłada, że współpraca polsko-chińska realizowana będzie poprzez wymianę informacji, organizację wspólnych konferencji, seminariów, wyjazdów studyjnych, wymiany specjalistów oraz organizację stażów zawodowych w wybranych instytucjach związanych z leśnictwem.

Współpraca z Rosją

Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie gospodarki leśnej, podpisane w dniu 21 listopada 2013 roku.

Celem współpracy z Rosją jest rozwój efektywnej współpracy długoterminowej w dziedzinie gospodarki leśnej.

Główne obszary współpracy w ramach Memorandum to:

 • Zrównoważona gospodarka leśna
 • Stosowanie prawa
 • Gospodarka leśna i reformowanie gospodarki leśnej
 • Urządzanie lasów, inwentaryzacja, monitoring
 • Ochrona lasów
 • Bioenergetyka
 • Zachowanie bioróżnorodności, genetyka leśna
 • Wymiana danych statystycznych oraz informacji
 • Badania i działalność dydaktyczna

Współpraca z Białorusią

Współpraca bilateralna z Białorusią prowadzona jest w oparciu o następujące Porozumienia:

 • Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska, podpisane w dniu 12 września 2009 roku;
 • Porozumienie między Ministrem Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Leśnictwa Republiki Białoruś o współpracy w dziedzinie leśnictwa, podpisanego 25 stycznia 1996 roku;
 • Porozumienie między Ministerstwem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Rzeczypospolitej Polskiej a Państwowym Komitetem Republiki Białorusi do spraw Ekologii o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska, podpisanego 20 maja 1992 roku.

W ramach Porozumień z Białorusią obecnie prowadzony jest projekt „Zabezpieczenie tworzenia transgranicznej polsko-białorusko-litewskiej swobodnie żyjącej populacji żubra europejskiego”. Projekt prowadzony jest w ramach programu LIFE i obejmuje swoim zasięgiem tereny Białorusi, Polski oraz Litwy.

Powrót do góry