Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Współpraca międzynarodowa

Lasy na całym świecie pełnią wiele bardzo ważnych funkcji, dostarczając korzyści ekonomicznych, środowiskowych oraz społecznych. Lasy pokrywają łącznie 31% obszarów na świecie, co stanowi ponad 4 biliony hektarów (FAO Forest Resources Assessment 2015). Do krajów o największym poziomie lesistości zaliczamy Rosję, Brazylię, Kanadę, Stany Zjednoczone oraz Chiny.

W świetle zachodzących zmian klimatu lasy spełniają ogromną rolę – pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i emitują tlen. Dlatego właśnie nazywane są „zielonymi płucami” naszej planety.

Pozytywne oddziaływanie lasów ma zasięg globalny. Oznacza to, że działania ochronne podejmowane w jednym kraju będą przyczyniać się do poprawy jakości powietrza także w innych krajach. Dlatego działania zmierzające do poprawy stanu lasów na świecie podejmowane powinny być na szczeblu międzynarodowym, zarówno w skali globalnej, regionalnej, jak też w postaci współpracy bilateralnej (dwustronnej).

Zapraszamy do zapoznania się z zakresem współpracy międzynarodowej w leśnictwie, prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska.

Powrót do góry