Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Kampanie społeczne

Ministerstwo Środowiska prowadzi kampanie społeczne mające na celu edukowanie społeczeństwa o tym, jak ich codzienne decyzje wpływają na ochronę środowiska.

Do tej pory przeprowadziliśmy kampanie dotyczące m.in. segregacji odpadów, oszczędzania energii w domach, oszczędzania wody, ochrony bioróżnorodności i powietrza.

Nasze ostatnie kampanie to:

Do tej pory zrealizowaliśmy m.in. takie kampanie:

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

 Kliknij aby przejść do strony kampanii

Ministerstwo Środowiska wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa wspiera kampanię Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Przedstawicieli władz lokalnych Zapraszamy do zapoznania się ze wspólnym listem Ministra Jana Szyszko i Ministra Andrzeja Adamczyka.

Kampania promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny (czyli łączenie różnych środków transportu). ETZT odbywa się każdego roku w dniach 16–22 września. Jego kulminacyjnym punktem jest Dzień bez Samochodu (22 września). W przekonaniu Ministrów zrównoważony transport oznacza przede wszystkim poprawę jakości powietrza w miastach, ograniczenie hałasu oraz zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej.

Tematem przewodnim kampanii w roku 2016 jest hasło „Inteligentny transport. Silna gospodarka”. Kampania ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści zrównoważonego transportu: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, rozwój nowych technologii oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Ministerstwo Środowiska wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa zachęca władze lokalne do udziału w kampanii. Na stronie www.mobilityweek.eu miasta mogą dokonać rejestracji oraz skorzystać z materiałów promocyjnych, przygotowanych przez europejski sekretariat kampanii. Miasta mogą dokonać rejestracji, w trakcie której mogą zadeklarować organizację jednego, dwóch albo trzech typów działań:

  1. działanie trwałe – dla miast, które w ramach ETZT planują zainaugurować działanie, mające długotrwały efekt, np. obniżenie cen biletów w publicznych środkach transportu, otwarcie nowej linii tramwajowej, otwarcie nowej ścieżki rowerowej, wyznaczenie nowej strefy dla pieszych, uruchomienie miejskiego systemu rowerów publicznych,
  2. tydzień działań – dla miast, które planują zorganizować różnego rodzaju wydarzenia promujące zrównoważony transport w trakcie całego tygodnia 16–22 września, np. festyny, pikniki rowerowe, czasowe zamknięcie ulic dla ruchu kołowego,
  3. Dzień bez Samochodu – dla miast, które planują zorganizować Dzień bez Samochodu (22 września), np. jednodniowe zamknięcie ulic dla ruchu kołowego, dzień darmowej komunikacji miejskiej.

 

Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów EWWR

 

Ministerstwo Środowiska po raz pierwszy włącza się w akcję Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów EWWR (European Week for Waste Reduction) – unijnego projektu mającego na celu promowanie odpowiedzialnego obchodzenia się ze śmieciami, w tym ponownego używania produktu oraz recyklingu.

W ramach tegorocznej edycji EWWR w dniach 18-26 listopada odbędą się następujące wydarzenia:

  • TARGI ZERO WASTE – Fundacja AlterEco wraz z firmą Little Greenfinity organizuje targi, podczas których uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, wykładach oraz panelach dyskusyjnych poświęconych zmniejszaniu śladu środowiskowego przez redukcję wytwarzanych odpadów.
  • DBAM O ŚWIAT OD NAJMŁODSZYCH LAT – Fundacja VIVE Serca Dzieciom organizuje cykl prelekcji dla przedszkolaków połączonych z zabawami mającymi na celu zainteresowanie najmłodszych tematem segregacji odpadów, recyklingu i wpływu odpowiedniego obchodzenia się ze śmieciami na środowisko
  • BOŻONARODZENIOWE OZDOBY Z BUTELEK I SŁOIKÓW - WARSZTATY LIVE – Friends of Glass Polska zaprasza na darmowe warsztaty internetowe z tworzenia świątecznych ozdób ze szklanych butelek i słoików.
  • ENGLISH CAFE FOR ENVIRONMENT – Stowarzyszenie Wolnej Herbaty zaprasza na dyskusję w języku angielskim na temat zagadnień środowiskowych, w tym redukcji odpadów i odpowiedzialnego obchodzenia się ze śmieciami. Spotkanie będzie idealną okazją nie tylko do rozmowy na ważne ekologiczne tematy ale również do podniesienia umiejętności komunikacji w języku angielskim
  • EKO SZKOŁA – Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach organizuje cykl wydarzeń dla uczniów mających na celu propagowanie wiedzy na temat redukcji odpadów. W programie znajdują się między innymi: cykl zajęć „Jak ratować przyrodę?”, zbiórka surowców wtórnych, międzyszkolny konkurs dla uczniów „ODPADY – PROBLEM CZY ZASÓB”, konkurs na plakat EWWR wykonany z surowców wtórnych oraz warsztaty dla dzieci przedszkolnych dotyczący segregacji odpadów.
  • EUROPEJSKI TYDZIEŃ REDUKCJI ODPADÓW W PILE – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA organizuje cykl wydarzeń skierowanych do szkół, podczas których uczniowie będą uczyć się jak zaangażować się osobiście w szerzenie idei odpowiedzialnego obchodzenia się z odpadami oraz wdrożyć swoje pomysły na edukowanie społeczeństwa w tym zakresie. Wydarzenia mają na celu zwracać uwagę mieszkańców powiatu pilskiego na ogrom produkowanych przez nich śmieci oraz spopularyzować sposoby ograniczania ich ilości i odpowiedniego postępowania z odpadami.
Powrót do góry