Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Koalicja na rzecz klimatu i czystego powietrza

O koalicji CCAC

Celem międzynarodowej Koalicji na rzecz klimatu i czystego powietrza (ang. Climate and Clean Air Coalition - CCAC) jest redukcja emisji krótkotrwałych zanieczyszczeń powietrza, które powodują efekt cieplarniany i są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi.

Koalicja CCAC powstała w lutym 2012 r. z inicjatywy USA, Bangladeszu, Kanady, Meksyku, Ghany, Szwecji oraz Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP). Obecnie zrzesza ponad 100 członków: przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Europejskimi członkami koalicji są: Dania, Finlandia, Szwecja, Holandia, Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Wielka Brytania i Komisja Europejska. Polska weszła do Koalicji w marcu 2013 r., natomiast w listopadzie 2013 r. była gospodarzem spotkań Grupy Roboczej oraz Wysokiego Szczebla Koalicji, które zgromadziły prawie 200 uczestników. Koalicja działa na zasadach wolontariatu poprzez realizację konkretnych projektów i inicjatyw na całym świecie.

Więcej informacji znajduje się na stronie koalicji CCAC.

 

Krótkotrwałe zanieczyszczenia powietrza

Krótkotrwałe zanieczyszczenia powietrza (ang. Short-Lived Climate Pollutants – SLCP) to substancje charakteryzujące się stosunkowo krótkim czasem życia w atmosferze – od kilku dni do kilku lat. Do SLCP zalicza się: sadzę, metan, ozon troposferyczny oraz niektóre fluorowęglowodory (HFCs). Środowiska naukowe potwierdzają znaczący wpływ tych substancji na globalne ocieplenie klimatu, a także negatywnie ich oddziaływanie na zdrowie ludzi, ekosystemy i rolnictwo.

Więcej informacji o krótkotrwałych zanieczyszczeniach powietrza można znaleźć na stronie koalicji CCAC.

 

Polska w koalicji CCAC

Od marca 2013 r. Polska bierze udział w statutowych działaniach koalicji, jak również angażuje się w konkretne inicjatywy oraz projekty realizowane przez koalicję. Członkostwo zobowiązuje także do podejmowania wzmożonych krajowych wysiłków w celu ograniczania emisji krótkotrwałych zanieczyszczeń powietrza. Najważniejsze obszary działania to:

Powrót do góry