O koalicji CCAC
Celem międzynarodowej Koalicji na rzecz klimatu i czystego powietrza (ang. Climate and Clean Air Coalition - CCAC) jest redukcja emisji krótkotrwałych zanieczyszczeń powietrza, które powodują efekt cieplarniany i są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi.
Koalicja CCAC powstała w lutym 2012 r. z inicjatywy USA, Bangladeszu, Kanady, Meksyku, Ghany, Szwecji oraz Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP). Obecnie zrzesza ponad 100 członków: przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Europejskimi członkami koalicji są: Dania, Finlandia, Szwecja, Holandia, Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Wielka Brytania i Komisja Europejska. Polska weszła do Koalicji w marcu 2013 r., natomiast w listopadzie 2013 r. była gospodarzem spotkań Grupy Roboczej oraz Wysokiego Szczebla Koalicji, które zgromadziły prawie 200 uczestników. Koalicja działa na zasadach wolontariatu poprzez realizację konkretnych projektów i inicjatyw na całym świecie.
Więcej informacji znajduje się na stronie koalicji CCAC.
Krótkotrwałe zanieczyszczenia powietrza
Krótkotrwałe zanieczyszczenia powietrza (ang. Short-Lived Climate Pollutants – SLCP) to substancje charakteryzujące się stosunkowo krótkim czasem życia w atmosferze – od kilku dni do kilku lat. Do SLCP zalicza się: sadzę, metan, ozon troposferyczny oraz niektóre fluorowęglowodory (HFCs). Środowiska naukowe potwierdzają znaczący wpływ tych substancji na globalne ocieplenie klimatu, a także negatywnie ich oddziaływanie na zdrowie ludzi, ekosystemy i rolnictwo.
Więcej informacji o krótkotrwałych zanieczyszczeniach powietrza można znaleźć na stronie koalicji CCAC.
Polska w koalicji CCAC
Od marca 2013 r. Polska bierze udział w statutowych działaniach koalicji, jak również angażuje się w konkretne inicjatywy oraz projekty realizowane przez koalicję. Członkostwo zobowiązuje także do podejmowania wzmożonych krajowych wysiłków w celu ograniczania emisji krótkotrwałych zanieczyszczeń powietrza. Najważniejsze obszary działania to:
- redukcja krótkotrwałych zanieczyszczeń powietrza z domowych źródeł ogrzewania (informacje nt. tej inicjatywy),
- promowanie alternatywnych technologii i standardów dotyczących fluorowęglowodorów (HFCs) (informacje nt. tej inicjatywy).