Współpraca na poziomie unijnym
Współpraca międzynarodowa w leśnictwie w ramach Unii Europejskiej obejmuje działania prowadzone w ramach Stałego Komitetu ds. Leśnictwa oraz udział w pracach Grupy Roboczej ds. Leśnictwa.
Stały Komitet ds. Leśnictwa (SFC – Standing Forestry Committee)
Stały Komitet ds. Leśnictwa zrzesza przedstawicieli administracji leśnej w 28 krajach EU.
Stały Komitet Leśny doradza Komisji Europejskiej we wszystkich inicjatywach związanych z leśnictwem, stanowi forum konsultacyjne, a także ma za zadanie ułatwiać przepływ informacji pomiędzy Krajami Członkowskimi, a także pomiędzy Komisją Europejską i Krajami Członkowskimi.
Posiedzenia SFC mają charakter informacyjny. Komisja prezentuje aktualne zagadnienia z zakresu leśnictwa. Kraje Członkowskie mogą także wnosić do agendy propozycje tematów do omówienia podczas posiedzeń Stałego Komitetu ds. Leśnictwa.
Nowa strategia leśna
W ramach prac Stałego Komitetu ds. Leśnictwa prowadzone są działania związane z implementacją nowej strategii leśnej Unii Europejskiej na rzecz lasów i sektora leśno-drzewnego. Wobec braku wspólnej polityki leśnej UE nowa strategia stanowi najważniejszy odnośnik dla polityk sektorowych i międzysektorowych, nie jest jednak dokumentem prawnie wiążącym. Uwzględnia zmiany, jakie zaszły w gospodarce leśnej w ciągu ostatnich 15 lat i prezentuje najnowsze trendy i kierunki rozwoju dla współczesnego leśnictwa.
Nowa strategia w sposób spójny i wyważony promuje rolę zrównoważonej gospodarki leśnej oraz holistyczne podejście do lasów i sektora drzewnego.
Strategia wskazuje osiem obszarów priorytetowych, opartych na trzech filarach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej:
I FILAR – osiągnięcie głównych celów społecznych
- Wsparcie społeczności wiejskich i miejskich
- Wspieranie konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju przemysłu związanego z leśnictwem w UE, bioenergii oraz zielonej gospodarki w szerszym zakresie
- Lasy i zmiany klimatu
- Ochrona lasów i wzmacnianie usług ekosystemowych
II FILAR – poprawa bazy wiedzy
- Informacje o lasach i monitoring
- Badania i innowacje
III Koordynacja i komunikacja
- Współpraca
- Lasy z perspektywy globalnej
Prace Grupy Roboczej ds. Leśnictwa
Polska uczestniczy w pracach Grupy Roboczej ds. Leśnictwa, która jest organem przygotowawczym Rady Unii Europejskiej i funkcjonuje w ramach Rady Rolnictwa i Rybołówstwa. Grupa Robocza ds. Leśnictwa zajmuje się sprawami związanymi z leśnictwem w ramach międzynarodowych procesów oraz wewnętrznych debat Unii Europejskiej. Dyskusje na temat międzynarodowych procesów dotyczą m.in. Forum Leśnego ONZ, procesu politycznego Forest Europe, COFO. Dodatkowo poruszany jest temat Rozporządzenia w sprawie drewna (EUTR), systemu zezwoleń FLEGT oraz zawierania Dobrowolnych Porozumień Partnerskich (VPA) z państwami poza UE, aby zwalczyć handel nielegalnie pozyskanym drewnem.