Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Informacja o programie

20 grudnia 2017 r. podpisano Międzyrządowe umowy (Memoranda of Understanding) umożliwiające uruchomienie Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) w Polsce. Łącznie na kolejną, III edycję Funduszy norweskich i EOG państwa-darczyńcy, czyli  Norwegia, Islandia i Liechtenstein, przeznaczyły kwotę ponad 2,8 mld euro. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach, pozostanie największym beneficjentem tych środków.

Resort środowiska w ramach Programu: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu otrzymał 140 mln euro, które zostaną podzielone na poszczególne działania:

  • energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne (72%);

  • łagodzenie zmian klimatu i adaptacja (19%);

  •  środowisko i ekosystemy (9%).

Obecnie Ministerstwo Środowiska – pełniące rolę Operatora Programu – prowadzi prace z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwalające określić szczegółowe obszary wsparcia, zasady prowadzenia naboru wniosków oraz rodzaj podmiotów, które będą mogły się starać o dofinansowanie.

Fundusz Współpracy Dwustronnej

Ważnym elementem Funduszy i norweskich i EOG stanowi specjalnie wydzielony Fundusz Współpracy Dwustronnej  (FWD), który ma na celu wzmacnianie relacji dwustronnych z państwami-darczyńcami. Na projekty z tego obszaru przeznaczono 900 tys. euro.

Termin zakończenia III edycji

Projekty finansowane z Funduszy norweskich i EOG będą realizowane do 2024 roku. Wyjątek stanowi  Fundusz Współpracy Dwustronnej, który wdrażany będzie do 30 kwietnia 2025 r.

Więcej informacji na temat Funduszy norweskich i EOG (w języku angielskim) 

Powrót do góry