Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wiceminister Kurtyka na obchodach dziesięciolecie Polski w IEA

Odbywająca się 17 października 2018 r. wizyta wiceministra Michał Kurtyki w Paryżu zbiegła się z dziesięcioleciem polskiego członkostwa w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Z tej okazji w Ambasadzie RP odbyło się seminarium, poświęcone tematowi „Transformacja energetyczna: droga do wdrożenia Porozumienia paryskiego”.

Spotkanie miało na celu przedstawienie polskiego stanowiska w międzynarodowej debacie nt. polityki energetycznej. Stanowiło również punkt wyjściowy do zaprezentowania Polski, jako organizatora COP24 w Katowicach. Podczas swojego wystąpienia wiceminister Kurtyka mówił o ogromnym wyzwaniu, jakim będzie zbliżający się COP, na którym negocjowany będzie pakiet implementujący Porozumienie paryskie.

"Porozumienie paryskie było dokumentem politycznym, który definiował podstawowe założenia, dlatego o ile uzyskanie konsensusu w 2015 r. wynikało z dyplomacji i dobrej woli światowych liderów, o tyle w Katowicach czeka nas o wiele bardziej skomplikowane przedsięwzięcie do realizacji. Musimy bowiem stworzyć swego rodzaju „instrukcję obsługi”, który mówi w jaki sposób założenia Porozumienia paryskiego wprowadzić w życie. Bez Katowic porozumienie z Paryża nie spełni pokładanych w nim nadziei i oczekiwań. To właśnie porozumienie, które uzyskamy w Katowicach, tak naprawdę uruchomi działania suwerennych państw" – wyjaśnił wiceszef resortu środowiska.

Poza sekretarzem stanu Michałem Kurtyką w spotkaniu udział wzięli były premier Francji oraz prezydent COP21 - Laurent Fabius, Fatih Birol – szef Międzynarodowej Agencji Energii, Piotr Woźniak – prezes PGNiG, Didier Holleaux – zastępca prezesa Engie oraz Marc-Antoine Eyl-Mazzega – dyrektor centrum energetycznego francuskiego think-tanku IFRI z siedzibą w Paryżu i Brukseli. Wszyscy prelegenci solidarnie zadeklarowali swoje wsparcie dla Kurtyki, jako dla prezydenta zbliżającego się szczytu klimatycznego COP24.

O COP24

COP24, czyli 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), to najważniejsze globalne forum poświęcone polityce klimatycznej, które odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 br. w Katowicach. W wydarzeniu może wziąć udział nawet 30 tys. delegatów z całego świata osób, w tym szefowie rządów, ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu oraz grup obserwatorów procesu negocjacyjnego.

Powrót do góry