Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wiceminister Kurtka na prezentacji World Energy Outlook 2018

Wiceminister środowiska Michał Kurtyka wziął udział w prezentacji World Energy Outlook 2018. Spotkanie odbyło się 12 listopada 2018 r. w Ambasadzie RP w Paryżu.

O World Energy Outlook 2018

Autorzy tegorocznego opracowania World Energy Outlook 2018 (WEO-2018) po raz pierwszy jednoznacznie podkreślają, że WEO-2018 nie jest raportem prognostycznym dla rynków energii, a analitycznym wskazaniem wyjaśniającym możliwy rozwój sektora energii w zależności od decyzji politycznych. W tym kontekście World Energy Outlook 2018 kreśli 3 scenariusze. Pierwszy z nich – New Policies Scenario, bazuje na politykach i ambicjach ogłoszonych do końca sierpnia 2018 r., obejmuje również bardziej ambitne plany Unii Europejskiej do roku 2030 r., 3-letni plan Chin w zakresie czystego powietrza czy działania USA w zakresie polityki paliwowej oraz energetycznej. Drugi natomiast - Current Policies Scenario, oparty jest o istniejącą legislację dla sektora energetycznego według stanu na połowę roku 2018. Trzeci z kolei - Sustainable Development Scenario został stworzony na zasadzie wskazania kluczowych rezultatów okołoenergetycznych związanych z celami zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i pokazuje sposób ich osiągnięcia. Scenariusz ten zawiera trzy główne założenia: osiągnięcie celu Porozumienia paryskiego w postaci ograniczenia wzrostu temperatury globalnej do 2°C; zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnej energii do 2030 r. oraz ograniczenie przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Scenariusz ten wskazuje na zmiany w światowym systemie energetycznym, które są niezbędne, aby wymienione wyzwania zostały pokonane.

W kontekście pakietu implementującego Porozumienie paryskie wiceminister Kurtyka wyjaśnił, że dąży do tego, aby reguły katowickie były całościowe i pokrywały wszystkie obszary dokumentu z Paryża.

„Dopiero porozumienie, które uzyskamy w Katowicach, uruchomi tak naprawdę działania suwerennych państw. Chcemy wdrożyć konkretne, ale zrównoważone zasady implementujące Porozumienie paryskie. Przed nami mniej politycznie spektakularne negocjacje niż te paryskie, ale to one są tak naprawdę fundamentalne, bo nadają treść ustaleniom COP21. Bez Katowic nie będzie można już mówić o sukcesie Paryża” – podkreślił.

Spotkanie z wiceminister ekologii Francji

Podczas wizyty w Paryżu wiceminister Michał Kurtyka spotkał się również z Brune Poirson, sekretarz stanu we francuskim Ministerstwie Ekologii. Rozmowa dotyczyła między innymi postępów w negocjacjach nad pakietem implementującym Porozumienie paryskie oraz przygotowań do COP24. Wiceminister Poirson była również zainteresowana inicjatywami zaproponowanymi przez polską Prezydencję, w tym szczególnie partnerstwem na rzecz działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu „Driving Change Together Partnership”. Wiceminister Kurtyka zaznaczył, że deklaracja ta jest dedykowana kwestii zmiany technologicznej i organizacyjnej w stronę transportu zeroemisyjnego.

„Analizując światowe statystyki tempa wzrostu elektrycznych pojazdów i zdając sobie sprawę z rosnących wymogów dotyczących poprawy jakości powietrza, można wyraźnie zaobserwować, że wkrótce cały świat, czeka epoka elektryczności w motoryzacji” - powiedział.

 

 

Powrót do góry