Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Michał Kurtyka wzięli udział w posiedzeniu Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Tematem spotkania był zbliżający się szczyt COP24.

Minister Henryk Kowalczyk podkreślił wagę organizowanego przez Polskę wydarzenia oraz przypomniał polskie priorytety i cele na szczyt COP24.

„Pragniemy, aby COP24 odegrał historyczną rolę i stał się spotkaniem przedstawicieli świata, podczas którego, w atmosferze dialogu i otwartości, zostaną przyjęte decyzje zapewniające pełne wdrożenie Porozumienia Paryskiego” – stwierdził minister.

Minister Kowalczyk zwrócił uwagę, że Polska ma możliwość, a nawet obowiązek podzielenia się doświadczeniem głębokiej transformacji regionu przemysłowego, jakim jest Śląsk. Uzasadnił, że Katowice są modelowym przykładem na to, jak prowadzona konsekwentnie przez wiele lat polityka transformacji pomaga stworzyć warunki dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw oraz nowych miejsc pracy.

„Prezydencja podczas COP24 jest szansą na zaprezentowanie Polski jako lidera zaangażowanego w kreowanie globalnej polityki klimatycznej, jak również naszych osiągnięć w zrównoważonej transformacji przemysłu i gospodarki w regionie” – powiedział wiceminister Kurtyka.

„Dlatego cieszy nas zainteresowanie strony społecznej. Tylko dialog ze wszystkimi stronami pozwoli na wypracowanie wspólnego porozumienia” – dodał wiceminister.

Wiceminister środowiska Michał Kurtyka podkreślił też, że COP24 będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Będą one w szczególności dotyczyć procesu transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Pomogą one jednocześnie w szybszym budowaniu instytucji krajów rozwijających się, wspierających wdrażanie krajowych polityk na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Szczyt ONZ COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w dniach 2-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Powrót do góry