Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Podsumowanie PreCOPu w Krakowie

Za nami krakowski PreCOP, w którym udział wzięło około 40 delegacji z całego świata, a także przedstawiciele światowego biznesu. Spotkanie poprzedziło szczyt klimatyczny COP24, który odbędzie się w już grudniu w Katowicach.

W ubiegły wtorek (23.10.2018 r.) przedstawiciele około 40 delegacji z całego świata rozmawiali w Krakowie na temat największych wyzwań negocjacyjnych, jakie czekają ich podczas katowickiego szczytu COP24. Szczególną wagę zyskały kwestie związane z finansowaniem klimatu, transparentnością podejmowanych działań, adaptacją oraz z redukcjami emisji. Uczestników PreCOPu zaproszono do udziału w czterech grupach roboczych, w których omawiano powyższe zagadnienia.

„Jako polska prezydencja zbudowaliśmy atmosferę konstruktywnego dialogu, testowania równych możliwych rozwiązań oraz budowania kompromisów. Niewątpliwie jednak nadal czeka nas ogromne wyzwanie. Przed nami wiele set stron trudnego, technicznego tekstu, który negocjujemy” – podkreślił wiceminister środowiska Michał Kurtyka. 

Biznes dla klimatu

W ramach PreCOPu wiceministrowie środowiska Michał Kurtyka i Sławomir Mazurek spotkali się z przedstawicielami biznesu.

W poniedziałek (22.10.2018 r.), podczas pierwszego dnia krakowskiej konferencji, przedstawiciele światowego biznesu dołączyli do elitarnego grona osób kształtujących przyszłe rozwiązania na rzecz klimatu. Podczas trzech sesji warsztatowych, poświęconych elektromobilności, energii oraz miastom przyszłości w roku 2048, prezesi i przedstawiciele największych firm rozmawiali o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją. Zadaniem uczestników tego dnia było znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób możemy zrealizować wizję klimatycznie neutralnej gospodarki.

„Chcemy włączyć w naszą aktywność przedstawicieli biznesu, pokazać jakie szanse wiążą się z ochroną środowiska, ale też jakie wyzwania stoją przed nami. Analizujemy jakiego typu działania powinny podjąć w związku z tym rządy - jakie regulacje powinniśmy wprowadzić, żeby pomóc biznesowi budować nowe obszary działalności, stawiać na innowacyjność, ale jednocześnie nie doprowadzić do tego żeby te wymogi nie były nieracjonalne, albo zbyt daleko idące. Znalezienie tego złotego środka między ambicją, a wykonalności to bardzo istotny element naszej dyskusji” – powiedział wiceminister Kurtyka.

O PreCOP

PreCOP to poprzedzające szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach spotkanie przedstawicieli światowego biznesu i delegacji rządowych. Jego otwarta formuła tworzy przestrzeń do przeprowadzenia inspirujących rozmów, wymiany argumentów i wypracowania rozwiązań przed rozpoczęciem formalnych negocjacji w ich pełnym wymiarze, w gronie niemal 200 państw podczas grudniowego COP24.

Powrót do góry