Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

V polsko-czeskie Konsultacje Międzyrządowe za nami

W Pradze odbywały się dziś polsko-czeskie Konsultacje Międzyrządowe. Brali w nich udział Premier RP Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele Rządu, w tym minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podczas spotkań dwustronnych poruszono m.in. temat jakości powietrza, gospodarowania odpadami i redukcji gazów cieplarnianych.

- Zarówno Polska, jak i Czechy mają problemy z jakością powietrza, dlatego bardzo ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń w zakresie podejmowanych działań, zmierzających do poprawy jakości powietrza w obu krajach, a co za tym idzie poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców – mówi minister Henryk Kowalczyk. - Obecnie w Polsce dominującym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest sektor bytowo-komunalny. Dlatego też priorytetem nie tylko dla Ministra Środowiska, ale także dla całego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w dalszym ciągu pozostaje ograniczenie zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli emisji powodowanej przez rozproszone indywidualne źródła spalania oraz środki transportu.

Jednym z rozwiązań jest uruchomiony we wrześniu br. Program Priorytetowy pn. „Czyste Powietrze”, który będzie realizowany do 2029 r. Celem programu jest zwiększenie efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Program „Czyste Powietrze” wyróżnia pionierskie podejście, polegające nie tylko na wymianie źródeł ciepła, ale także na przeprowadzeniu kompleksowej termomodernizacji budynków. Program obejmie około 4 mln domów jednorodzinnych. Budżet programu na lata 2018–2029 wynosi ok 103 mld zł.

- Program cieszy się dużym zainteresowaniem. Do 5 listopada do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska wpłynęło około 11 tys. wniosków. Największe zainteresowanie Programem jest na Śląsku i na Mazowszu – dodaje minister środowiska.

Podczas spotkania bilateralnego ministrowie środowiska wymienili się również poglądami na temat gospodarowania odpadami, w tym problemu butelek PET i aktualnych zagadnień omawianych na poziomie Unii Europejskiej, oraz na temat długoterminowej strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polsko-czeskie Konsultacje Międzyrządowe odbywają się naprzemiennie w obu krajach. W tegorocznych V konsultacjach, organizowanych w Pradze 15 listopada 2018 r., biorą udział przedstawiciele 9 resortów: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Powrót do góry