Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Znamy polskiego zwycięzcę konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Po raz kolejny Ministerstwo Środowiska uczestniczyło w pracach jury konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Konkurs wspiera prośrodowiskowe działania i postawy wśród rolników.

99,7% powierzchni Polski należy do zlewni morza Bałtyckiego. Bez względu na odległość, jaka dzieli gospodarstwo rolne od brzegu morza, nadmiar substancji organicznych używanych w nawozach i środkach ochrony roślin finalnie dostaje się do naszego morza i jest przyczyną jego zanieczyszczenia.

Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawicieli Fundacji WWF Polska, brało przede wszystkim pod uwagę zrównoważone podejście w prowadzeniu gospodarstwa, które przyczynia się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu.

W tym roku zwyciężył Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego. W jego gospodarstwie prowadzona jest produkcja zarówno roślinna, jak i zwierzęca. Tucz świń rasy objętej Programem Ochrony Zasobów Genetycznych, oparty jest na paszach własnych. Gospodarstwo ogranicza użycie pestycydów i negatywny wpływ na środowisko oraz racjonalnie korzysta z zasobów przyrody. Występują w nim liczne strefy buforowe, miedze śródpolne, zadrzewienia, zakrzaczenia, remizy, oczka wodne (mała retencja wody), podmokłe łąki i stawy, ogród warzywno-ziołowy, sad przydomowy ze starymi odmianami drzew owocowych i las mieszany, w którym oprócz sosny zwyczajnej rosną gatunki liściaste: olcha, dąb, osika, brzoza.

Zwycięzca edycji krajowej konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 1000 euro i będzie mógł walczyć o 10 tys. euro w edycji międzynarodowej.

Zachęcamy wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych znajdujących się w zlewisku Bałtyku  do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu. Więcej informacji na stronie www.wwf.pl/rolnikroku.

Powrót do góry