Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Wyjaśnienie Ministerstwa Środowiska do artykułu gazety Fakt pt. "Zwalczasz smog? zapłacisz podatek"

Ustosunkowując się do artykułu "Zwalczasz smog? zapłacisz podatek", który ukazał się w dzisiejszym wydaniu gazety Fakt, wskazać należy, że artykuł zawiera informacje mogące wprowadzać w błąd potencjalnych beneficjentów Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Autor artykułu przedstawia nieuprawnione twierdzenia jakoby samo złożenie wniosku o dofinansowanie rodziło obowiązek zapłaty podatku PIT.

Jednak należy podkreślić, że samo złożenie wniosku o dofinansowanie rozpoczyna jedynie procedurę jego weryfikacji. Może ona trwać do 90 dni. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może zawrzeć umowę dotacji z wnioskodawcą. Dopiero na podstawie zawartej umowy dotacji beneficjent uprawniony jest do złożenia wniosku o płatność do właściwego WFOŚiGW. Na jego podstawie mogą dopiero zostać przekazane środki finansowe. Z uwagi zatem na procedurę przyznawania pomocy oraz fakt udostępnienia beneficjentom środków zupełnie chybionym jest wniosek, jakoby samo złożenie wniosku o dofinansowanie skutkowało koniecznością zapłaty podatku PIT.

 

Ze względu na procedurę rozpatrywania wniosków, wypłaty w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze możliwe będą w 2019 r. Wówczas będzie obowiązywało przedmiotowe zwolnienie dotacji z podatku, nad którym prowadzone są obecnie zaawansowane prace legislacyjne. Resort środowiska w ramach kampanii informacyjno- promocyjnej informował o planowanych zmianach przepisów mających na celu zwolnienie udzielonej dotacji z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powrót do góry