Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Fundusz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Fundusz Norweski

Polska przystępując w 2004 r. do Unii Europejskiej, stała się jednocześnie członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, European Economic Area, EEA). W jego skład wchodzą kraje UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein (zwane Darczyńcami).

W zamian za dostęp do wspólnego rynku Darczyńcy ustanowili Norweski Mechanizm Finansowy (NMF) i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), zwane potocznie funduszami norweskimi/EOG.

Polska stała się beneficjentem funduszy EOG i norweskich z chwilą przystąpienia do UE. Dwie pierwsze edycje Funduszy norweskich i EOG (2004-2009 i 2009-2014) zostały zakończone. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem trzeciej edycji 2014-2021. Pierwsze nabory są planowane w 2019 r.

Powrót do góry