Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Informacja o programie

Celem bezzwrotnej pomocy udzielanej przez Darczyńców (Norwegię, Islandię, Liechtenstein) jest zmniejszanie różnic społeczno-ekonomicznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy krajami udzielającymi wsparcia a je otrzymującymi.

Oprócz Polski odbiorcami pomocy jest 15 krajów członkowskich UE: 11 państw, które przystąpiły do Wspólnoty w 2004 i 2007 r., Grecja, Hiszpania, Portugalia oraz Chorwacja.

Pieniądze na środowisko

Informacje na temat efektów osiągniętych dzięki dofinansowaniu przyznanemu na sektor środowiska w edycji 2004-2009 można znaleźć na archiwalnej stronie Ministerstwa.

W ramach edycji 2009-2014 Polska otrzyma 578,1 mln euro (łącznie z funduszy EOG oraz norweskich). Wsparcie obejmuje różne sektory i udzielane jest w postaci 17 programów operacyjnych (link do strony). Trzy spośród nich zarządzane są przez Ministerstwo Środowiska z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

  • PL02 Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów – alokacja 21 mln euro;
  • PL03 Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych – alokacja 15 mln euro;
  • PL04 Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii – alokacja 144,1 mln euro.

W programach PL02 i PL03 dostępne środki zostały rozdysponowane. Kolejne nabory nie są planowane, natomiast beneficjenci projektów już realizowanych mają szansę na pozyskanie dodatkowych środków na rozszerzenie zakresu przedsięwzięcia.  

Szczegółowe informacje dostępne są w aktualnościach oraz na stronie archiwalnej.

Co dalej?

W związku z licznymi zapytaniami osób zainteresowanych otrzymaniem wsparcia z funduszy EOG i norweskich, informujemy, że ze względu na wyczerpanie środków nie są obecnie planowane kolejne konkursy.

3 maja 2016 r. Darczyńcy podpisali z Unią Europejską umowy na temat kontynuacji wsparcia z funduszy EOG i norweskich w kolejnych latach. Uruchomienie wsparcia dla beneficjentów będzie możliwe po zakończeniu kolejnych etapów negocjacji. MŚ na bieżąco będzie publikował informacje w tym zakresie.

Zainteresowanych dofinansowaniem projektów z sektora środowiska zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat środków unijnych na lata 2007-2013 oraz 2014-2020, a także ofertą finansowania ze środków krajowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Zachęcamy do obejrzenia udostępnionego przez Ambasadę Norwegii w Polsce filmu informującego o tym, jakie dziedziny wspierają fundusze EOG i norweskie

Powrót do góry