Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Polsko-egipskie rozmowy w przededniu szczytu COP24 w Katowicach

Konieczne zmiany w sektorach zdrowia, edukacji i transportu, jako droga do minimalizacji negatywnych skutków zmian klimatu były tematami przewodnimi spotkania, jakie odbył 15 października 2018 r. w Kairze wiceminister Michał Kurtyka z minister środowiska Egiptu Yasmine Fouad.

Zaledwie klika dni temu egipska minister środowiska powiedziała, że Egipt jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez zmiany klimatyczne. Do tej wypowiedzi, podczas spotkania, odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka, podkreślając konieczność wspierania projektów, które pomogą w radzeniu sobie ze skutkami globalnego ocieplenia nie tylko w Egipcie, ale i w innych krajach rozwijających się. Przykładem takich działań może być projekt ONZ, do którego egipski rząd przystąpił dwa tygodnie temu. Dzięki niemu, na cel wzmocnienia adaptacji do zmian klimatu na północnym wybrzeżu i w delcie Nilu przeznaczonych zostanie 31,5 mln dolarów.  

Wiceszef resortu środowiska, oraz nadchodzący prezydent konferencji COP24 w Katowicach z uznaniem wypowiedział się o znaczeniu Egiptu w zakresie dialogu klimatycznego:

"Dyplomacja egipska, przewodnicząc aż dwóm grupom negocjacyjnym: grupie G77 plus Chiny oraz grupie afrykańskiej, odgrywa kluczową rolę w zbudowaniu warunków do uzyskania porozumienia na szczycie w Katowicach. Ta sytuacja odzwierciedla zarówno wyzwania, przed jakimi stoi Egiptu w kontekście radzenia sobie z szybko narastającymi wyzwaniami środowiskowymi, jak również znaczenie tego dynamicznie rosnącego gospodarczo prawie 100 milionowego kraju na kontynencie afrykański, wśród krajów arabskich i globalnie".

Ministrowie rozmawiali również o globalnej architekturze finansowania działań w zakresie ograniczenia redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz adaptacji do zmian klimatu. Szczególnej uwadze poświęcono sytuację w Zielonym Funduszu Klimatycznym, w szczególności sposób jego zarządzania, jak również nadchodzące zasilenie środkami finansowymi, które będzie niezwykle istotne z punktu widzenia udowodnienia ciągłości działań wspólnoty międzynarodowej. Omówiono również rolę Funduszu Adaptacyjnego oraz skalę i zakres działań niezbędnych w tym zakresie dla Egiptu.

Wiceminister Kurtyka podkreślił też, że kolejny ważny krok na tej drodze dokonany zostanie już za dwa miesiące w Katowicach, podczas szczytu klimatycznego ONZ - COP24.

"Już wkrótce wiele tysięcy negocjatorów z całego świata będzie prowadzić rozmowy mające na celu doprowadzenie do końca prac nad implementacją Porozumienia paryskiego. Powstaną zasady, które będą rządziły przez najbliższe dziesięciolecia. Wśród nich znajdą się zapisy dotyczące sposobów w jaki na świecie będą podejmowane działania na rzecz ochrony planety" – podkreślił wiceszef resortu środowiska.

O COP24

COP24, czyli 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), to najważniejsze globalne forum poświęcone polityce klimatycznej, które odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 br. w Katowicach. W wydarzeniu może wziąć udział nawet 30 tys. delegatów z całego świata osób, w tym szefowie rządów, ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu oraz grup obserwatorów procesu negocjacyjnego.

Powrót do góry